Technický týdeník č. 11/2018

RENISHAW – 3D tisk našel své místo na slunci

Společnost Renishaw je nejen jednou z předních světových společností v oboru strojírenských a vědeckých technologií, ale také společností, která spolupracuje na zajímavých projektech i mimo své klíčové odvětví. Takovým projektem byla i spolupráce při výrobě slunečních hodin pro zámek Berkeley v Gloucestershire ve Velké Británii. Sluneční hodiny jsou specifické pro zeměpisnou šířku a délku daného místa. Klíčem k úspěchu celého projektu tedy byla zakázková výroba naprosto dokonalých slunečních hodin aditivní technologií (3D tiskem z kovového prášku). Hodiny jsou nyní vystaveny v zámecké zahradě.

Inženýr Bob Hunt, který sluneční hodiny navrhoval, oslovil spolu se Spolkem přátel zámku Berkeley společnost Renishaw z důvodu jedinečného designu, jenž sluneční hodiny musí pro svou správnou funkci mít. Celá konstrukce slunečních hodin vyžadovala vysokou přesnost, což bylo dosaženo použitím aditivní technologie. Konstrukce byla vyrobena na zařízení AM250 vyvinutém společností Renishaw, z nerezové oceli. Po dokončení byly hodiny namontovány na podstavec pomocí speciálních dílů zajišťujících správné vyrovnání se sluncem.

Pečlivě navržený design hodin zohledňující zeměpisnou šířku a délku zámku Berkeley v sobě skrývá dodatečné informace. Jde například o propojení hodin s hradem (dveřní oblouk či dlážděné nádvoří) nebo promítání slunečního paprsku na ciferník v pravé poledne a jeho využití při určování jarní a podzimní rovnodennosti.

„Základní konstrukce slunečních hodin může být jednoduchá; stačí hůl v zemi a značky ukazující hodiny. Nicméně prostředí okolo zámku v Berkeley má svá specifická omezení a bylo proto nutné vytvořit sofistikovaný systém, který nejen ukáže správný čas, ale bude současně také vhodným doplňkem zámku a jeho okolí s důrazem na bohatou historii budovy,“ vysvětluje Bob Hunt.

„Společnost Renishaw je světovým lídrem v oblasti přesné aditivní výroby a současně největším soukromým zaměstnavatelem v oblasti Gloucestershire,“ upřesňuje Josef Sláma, generální ředitel společnosti Renishaw v České republice. „Proto se také firma Renishaw do projektu zapojila. U nás, v České republice, dlouhodobě podporujeme různé neziskové organizace jako například Asociaci NNO JMK, úspěšně spolupracujeme s univerzitami, finančně se podílíme na jimi prováděných výzkumech a vývoji a pomáháme jim je technicky zabezpečovat. Podporujeme střední odborné školství a také Akademii věd ČR v oblasti výzkumu. Jsme otevřeni spolupráci, která posouvá možnosti využití moderních a inovativních technologií.“

sst

© 2015 SST

webdesign
COMPEA, s.r.o.