Technický týdeník č. 18/2017

Názory na indickou ekonomiku jsou více než optimistické
Indický den na EMO Hannover 2017 ukáže potenciál výrobních technologií a investic

Znamená „Módíekonomika“ (Nárendra Módí je od roku 2014 předsedou indické vlády) pro Indii průmyslovou renesanci? Taková otázka bude položena během Indického dne, pořádaného VDW - Německou asociací výrobců obráběcích strojů, dne 20. září na EMO Hannover 2017. Investoři a ratingové agentury na Indické burze aspoň předpovídají ve střednědobé perspektivě dobré obchodní příležitosti. Jeremy Leonard, ředitel globálních průmyslových služeb na Britském institutu pro výzkum Univerzity Oxford poznamenává, že „více proaktivní ekonomická stimulace, refinancování nákladů komerčních bank plus plánovaná reforma daní za zboží a služby mohou akcelerovat dynamiku“.

Tento názor potvrzuje V. Anbu, generální ředitel Indické asociace výrobců obráběcích strojů. Ubezpečují ho o tom iniciativy jako je ´Make in India´, otevírání strategických sektorů přímým zahraničním investicím a implementace koncepce ´Jeden národ, jedna daň za zboží a služby uspíší růst výroby´.

Indická ekonomika roste
Indická ekonomika skutečně expanduje, pokud jde o výstupy průmyslové výroby. Ve výrobě obráběcích strojů zaujímala v roce 2016 8. místo ve světě objemem 1,7 mld. Euro. To odpovídá růstu o 11 %. Pro rok 2018 se předpovídá pokračující mírný růst spotřeby. To vyžaduje dovoz 70 % obráběcích strojů. V roce 2016 měl dovoz hodnotu kolem 1,2 mld. Euro.

Den Indie na EMO má za cíl nastínit zejména perspektivy strojírenství, automobilového a leteckého sektoru. Dr. Andreas Wolf z firmy Bosch Ltd. vidí potenciál hlavně v automobilním průmyslu. Říká:

„Nová legislativa v oblasti bezpečnosti a emisí spouští implementaci moderních technologií“.

Milin Madhav Shahane, člen rady ředitelů Tata Advanced Materials Ltd., vidí hlavní příležitosti v rostoucím významu soukromých firem. „Od přelomu tisíciletí prochází letecký průmysl obdobím dynamického růstu soukromých firem podporovaných velkými konglomeráty a jejich inženýringovými experty“. To je také jedním z hlavních důvodů, proč United Grinding otevřel dceřinou společnost v Bangalore a vytvořil zde technologické centrum. „To nám umožňuje provádět důležité testy komponentů a nabídnout zácvik pro operátory,“ říká C.R.Sudheendra, prezident India Operation United Grinding.

Indická vláda intenzivně láká investory
Indický den na EMO bude podporován indickou vládou. Veletrh poctí svou účastí pan Shri N. Sivananda, sekretář oddělení těžkého průmyslu na Ministerstvu těžkého průmyslu a státních podniků, který objasní vládní iniciativu na povzbuzení výrobního sektoru. Doprovodí jej šest delegací předních indických podnikatelů, zástupců různých indických zákaznických asociací a pracovníků styčného úřadu VDMA v Kalkatě.

„Jsme velmi rádi, že na Indickém dnu budou prezentovat své zkušenosti indičtí odborníci, kteří znají zemi z vlastní profesní dráhy“ říká Gerhard Hein, spoluorganizátor Indického dne za VDW. „Takže očekáváme, že tato akce nabídne každému ze zúčastněných mimořádnou přidanou hodnotu.“

sst

© 2015 SST

webdesign
COMPEA, s.r.o.