Technický týdeník č. 23/2015

O budoucnosti vyspělé strojírenské výroby v Evropě (pokračování z minulého čísla)

Pan Valles (DG RTD) potvrdil, že tvůrci politiky EU jsou zavázáni podporovat evropský výrobní sektor v jeho inovacemi podmíněných transformacích. Například projekty v rámci asociace EFFRA (European Factories of the Future Research Association) napomáhají pochopení potřeb průmyslu prostřednictvím tzv. „továren budoucnosti“ a princip Public-Private Partnerství (PPP) láká k zapojení četné firmy a instituce, včetně CECIMO. Evropskou komisi rovněž potěšilo, že roste zapojení malých a středních podniků do projektů financovaných EU. Pro první kolo projektu Horizon 2020 na podporu výzkumu a inovací v evropském výrobním sektoru se počítá s grantem ve výši 700 milionů Euro. Pan Gentili (DG RTD) ještě dodává, že digitalizace je nástrojem napomáhajícím modernizaci evropského průmyslu a dosažení jeho dlouhodobější udržitelnosti.

1. Dovednosti
Evropský MT průmysl podporuje již řadu let proces zdokonalování dovedností v oboru. Finanční a ekonomická krize roku 2008 značně omezila přitažlivost finančního sektoru. Oba tyto faktory přispěly k získávání perspektivních zaměstnanců. Pan Nefkens (VIMAG) specifikuje hlavní aspekty managementu lidských zdrojů - získat a udržet kvalitní zaměstnance ve firmě. MT průmysl je složitý a lidé potřebují náročnou průpravu. Mladí lidé jsou však zvyklí často měnit pracoviště, zhruba po pěti až sedmi letech. Pro firmy to znamená značný odliv mozků. Dovednosti potřebné v MT průmyslu se navíc poměrně dynamicky mění. Kromě inženýrských znalostí jsou potřebné i další dovednosti. Trh je globální, například Čína spotřebovává 42 % všech vyrobených MT strojů, takže personál potřebuje průpravu v oblasti komunikace a jazyků.

Pan Gentili (DG RTD) vysvětlil, že dovednosti jsou v centru pozornosti evropské agendy. V programu „Továrny budoucnosti“ zaujímají dovednosti a trénink důležité místo. Moderní výrobky vytvářejí spolu s kvalitními službami komplexní paket, na který se Evropská komise zaměřuje ve svých inovačních programech.

Pan Vitiello (DG GROW) nakonec položil otázku, proč je absorpce inovačních technologií v Evropě tak pomalá? Evropská komise investovala 6 miliard Euro do projektu Klíčových technologií (KET), ale Evropa má nadále problémy s nedostatkem investic. Pan Welcker (VDW) vyjádřil názor, že byznys v Evropě čelí těžkopádnému regulatornímu rámci, kterému je mnohdy obtížné se přizpůsobit. Průmyslová výroba se proto přesouvá do oblastí s příznivějšími podmínkami a investice logicky kopírují tento přesun.

Pan Uring (SYMOP, CECIMO) pak na danou otázku odpověděl v tom smyslu, že investiční rozhodnutí, zvláště pak v oboru obráběcích a tvářecích strojů, jsou činěna s dlouhodobou vizí, ale dnes firmy působí v podmínkách vysoké nejistoty, kdy nemohou predikovat komplexní požadavky trhu a legislativy ani na několik příštích měsíců. Protože byznys není schopen předjímat míru návratnosti investic, volí taktiku jejich odkládání.

sst

© 2015 SST

webdesign
COMPEA, s.r.o.