Technický týdeník č. 12/2016

Letošní ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně bude největší za posledních pět let

Tímto optimistickým prohlášením zahájil generální ředitel akciové společnosti Veletrhy Brno Ing. Jiří Kuliš druhou koordinační schůzku k programu a organizaci 58. Mezinárodního strojírenského veletrhu a jubilejního 10. Mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů, které spolu s dalšími čtyřmi specializovanými veletrhy (WELDING – svařovací technika, FOND-EX – slévárenská technika, PROFINTECH – technologie povrchové úpravy a PLASTEX – plasty, pryže a kompozity) proběhnou na brněnském výstavišti ve dnech 3. – 7. října 2016.

Jen málokdy se stává, že by už v květnu byla prakticky vyprodaná výstavní plocha a na čekací listině stále přibývala jména dalších potenciálních vystavovatelských firem, na které se zatím nedostalo. K této pro organizátory jistě velice potěšitelné situaci dochází letos nepochybně proto, že české hospodářství včetně průmyslu se momentálně nachází v dobré kondici, ale také proto, že se počítá s účastí 1650 vystavovatelů z celkem 32 zemí, z toho 470 firem bude vystavovat na veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT. Zahraniční společnosti budou opět tvořit více než polovinu všech vystavovatelů a jen z Číny, která se stala oficiálním partnerem letošního ročníku veletrhu, přijede více než 150 firem. Kromě nich se očekává nejhojnější účast vystavovatelů z Německa, Slovenska, Itálie, Rakouska Švýcarska, Francie, Jižní Koreje, Thajska a Portugalska.

Hlavním tématem veletrhu bude AUTOMATIZACE – měřicí, řídicí a automatizační technika.

Ze strany vlády České republiky bude opět veletrhu věnována velká pozornost. S největší pravděpodobností proběhne v Brně v rámci veletržního týdne zasedání vlády na podporu průmyslu a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek podnikne se svými hosty pravidelnou návštěvu vybraných expozic, stejně jako předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Do programu zahajovacího dne veletrhu bude rovněž zařazen Sněm Svazu průmyslu a dopravy České republiky. K pravidelným událostem MSV už patří také Business den Ruské federace a Business den Běloruska, pořádané Komorou pro hospodářské styky se zeměmi Společenství nezávislých států, a také Slovenský národní den za účasti Petera Žiga, který ve vládě Roberta Fica zastává funkci ministra hospodářství.

Partnerství MSV s Čínskou lidovou republikou nepochybně ovlivní řadu profilových akcí veletržního týdne. Jmenujme pouze zasedání Smíšené komise Česká republika – Čína za účasti ministra Mládka a jeho náměstka Jiřího Havlíčka, kteří rovněž vystoupí v rámci plánovaného Česko-čínského podnikatelského fóra – CHINA DAY, které bude zakončeno společenským večerem.

Stranou nezůstanou ani další významná exportní teritoria, jako je například Indie (v rámci veletrhu proběhne zasedání Pracovní skupiny pro těžký průmysl za účasti náměstka ministra MPO Eduarda Muřického a náměstka ministra pro těžký průmysl Indické republiky) nebo Latinská Amerika (seminář vládní agentury CzechTrade „Jak úspěšně exportovat do Kolumbie a Mexika“). Exportem strojírenských komodit na obecnější úrovni se bude zabývat seminář Exportní příležitosti ve strojírenství, který v pavilonu „E“ uspořádá Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Svaz průmyslu a dopravy ČR a agentura EGAP.

Většina členských firem Svazu strojírenské technologie bude i letos vystavovat v pavilonu „P“. V něm bude možno navštívit také stánek SST, který bude tato profesní asociace sdílet s Ministerstvem průmyslu a obchodu a vládními agenturami CzechTrade a CzechInvest. Tradiční studentská soutěž v programování CNC obráběcích strojů proběhne letos výjimečně v pavilonu „Z“, protože v pavilonu „A“ si rezervovaly výstavní plochu firmy partnerské země veletrhu – Číny.

sst

© 2015 SST

webdesign
COMPEA, s.r.o.